February 19, 2019

Афтобуска несреќа во Македонија

Се преврте Афтобус 13 мртви. Според првите информации, 13 лица загинаа во сообраќајна несреќа, додека 20 лица беа префрлени во Клиничкиот центар во Ск...

Груевски сепак се јави – интервју на телевизија – сител

Поранешниот премиер кој е во бегство денеска се огласи преку интервју на телевизијата која многу активно ги подржуваше неговите политики.Груевски ги п...

Трибина во Охрид – Силна економија шанса за сите

Денеска во Охрид премиерот Заев одржа трибина под наслов - Силна економија шанса за сите.Тој меѓу другото се осврна на економски теми каде беше изразе...

Со новата Програма за рурален развој до модерно земјоделство, сигурен пласман и подобар живот во руралните средини

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска ја презентираше Програмата за рурален развој за 2019 година, која има...

Видео – Струга покриена во снег

Денеска Струга е покриена со снег.Некои со радост го очекуваат а некои ги обвинуваат одговорните за чистењето на улиците.Не можевме да оддолееме на пр...

Полицајците од Танушевци  пренесени во Скопје

Неколку полицајци деновиве беа заглавени во полициската станица во Танушевци.Причината беше снегот кој на некои места имаше наноси и по 2,5 метри.Поли...

Владата ќе ја зголемува минималната плата

Премиерот Зоран Заев потврди дека минималната плата ќе се зголеми.Преку транспарентен процес, вели Заев, ќе се разговара со синдикатите и со работодав...

Новата законска регулатива ги испразни зелените пазари

Првиот пазарен ден во новата година половично ги празни зелените пазари низ Македонија.Според продавачите тоа се случува поради новиот закон кој  дозв...

Македонија

Афтобуска несреќа во Македонија

Се преврте Афтобус 13 мртви. Според првите информации, 13 лица загинаа во сообраќајна несреќа, додека 20 лица беа префрлени во Клиничкиот центар во Скопје. На лице место најбрзо ст...

Економија

60 евра не се многу за тезга според првиот човек на Комората на трговци

Пазарџиите треба да одвојат по 60 евра за лиценца кои ќе ги издава комората на трговци.Првиот човек на оваа комора смета дека не се многу 60 евра за тезга имајќи во предвид кога би...

Спорт

ВИДЕО: Два гола и асистенција за Симоновски во Сепси

Македонскиот интернационалец Марко Симоновски имаше успешно попладне во дресот на Сепси и во победата од 3-0 во романскиот шампионат против Калараши даде два гола и запиша една аси...